Založ si blog

Problémy je treba riešiť komplexne.

Neúplne a nekomplexné riešenia problémov či už v oblasti technickej, ekonomickej, medicínskej a v iných dôležitých činnostiach často spôsobuje nepríjemnosti, ktoré musia byť následne riešené.

Takto treba riešiť aj záležitosť, ktorá vznikla a v médiach je často na programe a to pomenovanie ulice po prezidentovi Slovenskej republiky Dr. Jozefovi Tisovi v severoslovenskej obci Varín. Je isté, že v súčasnom Nemecku nie sú ulice pomenované po Hitlerovi ani v Taliansku po Mussolinim.
Sú tu však aj ďalšie anomálie. Je to pomenovanie ulíc po predstaviteľoch bývalého socialistického zriadenia, teda čelných predstaviteľov vtedy všemocnej komunistickej strany. Komplexné riešenie si vyžaduje riešiť aj túto skutočnosť.

Napríklad v juhoslovenskej obci Želovce je ulica Klementa Gottwalda. Mladá generácia už ani nevie kto to bol. Bol to po roku 1945 predseda KSČ (Komunistická strana Česko-Slovenska) a predseda vlády ČSR. Bol to hlavný organizátor februárového prevratu v roku 1948. Kedy KSČ zlikvidovala vsětky demokratické strany a orientovala štát pod poslušnosť Sovietskeho zväzu. Mnohí si pamätajú čo s tým bolo spojené v oblasti ideologickej, hospodárskej a ďalších. Je s tým spojené aj znárodnenie, čiže okradnutie ľudí o ich majetok. Je s tým okrem iného spojené aj väznenie nevinných a celé desiatky trestov smrti, hlavne povrazom, ktoré podpísal. Boli to politické procesy.

Často sa spomína jeho nátlak na vtedajšieho prezidenta E. Beneša v roku 1948, ktorý podľahol a demisiu demokratických ministrov prijal. U Beneša však nebol sám. Boli s ním minister obrany Ľudvík Svoboda, minister vnútra Václav Nosek, minister bezpečnosti Bedřich Reicin a J. Janda. Sám Svoboda svoju vinu v roku 1968 priznal slovami, že v roku 1948 neudržal apolitičnosť armády, ani svoju. V roku 1948 bol aj členom tajnej skupiny, ktorú v armáde založila KSČ a táto skupina bola priamo napojená na vojenský odbor ÚV KSČ. Bol teda aktívnym účastníkom politického prevratu dlho ospevovaného ako tzv. „Víťazný február“ (Viď. Prúvodce českými dejinami 20. století, autor František Emmert, vydané r. 2012, Zoltán Meško, Po stopách komunizmu a mílniky slovenskej krútňavy, vydané r. 2009). V roku 1968 bol opäť použiteľný.

Napriek týmto skutočnostiam máme po ňom pomenované ulice aj nábrežie v našom hlavnom meste.

Aj z uvedenia málo príkladov je vidieť, že je potrebné, aby historici, ale skutoční historici a nie ľudia, ktorí si toto pomenovanie prisvojujú, prehodnotili naše dejiny. Takéto prehodnotenie aj po príslušnej odbornej oponentúre by malo slúžiť ako podklad pre tých, čo sa pohybujú v politike  a malo by byť aj podkladom pre vytvorenie príslušnej legislatívy pre pomenovávanie častí našich miest a obcí, ako aj pre budovanie rôznych pamätníkov. Znova opakujem, že aj túto citlivú oblasť je treba komplexne riešit. 

Rok 2022 vyhlásila Matica Slovenská  za „Rok odkazu štúrovcov“. Nezabúdame na nich aj pri pomenovaní častí našich obcí a miest ?

Na čo čakáme ?

28.01.2022

Kedy sa už konečne rozlúčime s komunistickou minulusťou a jej zásahmi do našej kultúry, našej národnej hrdosti a ďalších oblastí života národa? Mnohé národy to už dávno urobili a veľmi účinne! Ako príklad nám môžu slúžiť aj naši susedia. Znáčná časť našej národnej histórie sa odohrávala v Turčianskom Svätom Martine. Komunisti ho však premenovali na [...]

Prečo je treba zmenu ?

10.01.2022

Každý dobrý podnikateľ si na zodpovedné miesta vyberá vhodných, problematiky znalých a často aj koncepčne mysliacich zamestnancov. Od toho zavisí úspech jeho podniku a jeho ďalší rozvoj. Na zodpovedné funkcie aj v štátnej správe sa ľudia vyberajú formou predpísaných súťaží. Študenti na stredné a vysoké školy tiež podliehajú výberovému konaniu. Takto je to [...]

Aj u nás pršalo?

12.11.2021

Na 650. výročie smrti velkého talianskeho básnika Danteho vydalo vydavateľstvo TATRAN v r. 1971 reprezentačnú publikáciu DANTEHO TRUBADÚRI. Je v nej uverejnených 12 básní. Autormi úvodného slova a prebásnenia sú Jozef Felix a Viliam Turčány. Mňa mimoriadne zaujala báseň, ktorej autorom je PEIRE CARDENAL a má názov “Povesť”. Je tak výstižná aj po [...]

počasie, sneh, cesta, vodič, záveje, zima

Pozor, sneh už úraduje. Donovaly a Šturec uzavreli pre veľké autá

09.12.2022 20:12

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzatvorené pre vozidlá nad desať metrov.

Vakcína / Covid / Koronavírus /

EÚ reptá, že musí odoberať priveľa vakcín proti covidu. Chce tlačiť na firmy

09.12.2022 19:45

Európska únia nakupuje vakcíny proti COVIDU-19, ktoré sa nikdy nevyužijú, a chce rokovať s ich výrobcami o prerušení zmluvných dodávok a znížení dopytu.

Pápež František / Zuzana Čaputová /

Čaputová chce s pápežom debatovať ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti

09.12.2022 19:05

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Vláda padne, rozpočet prejde a voľby budú už v septembri. Prečo je to najreálnejší vývoj?

09.12.2022 19:00

Omnoho viac ako hodnoty a postoj ku kvalite tejto vlády zrejme zavážia zákulisné dohody a nájdenie spôsobu ako z tejto šlamastiky von. Aby bol vlk sýty, aj koza celá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 5937x
Priemerná čítanosť článkov: 1187x

Autor blogu

Kategórie