Založ si blog

Prečo je treba zmenu ?

Každý dobrý podnikateľ si na zodpovedné miesta vyberá vhodných, problematiky znalých a často aj koncepčne mysliacich zamestnancov. Od toho zavisí úspech jeho podniku a jeho ďalší rozvoj. Na zodpovedné funkcie aj v štátnej správe sa ľudia vyberajú formou predpísaných súťaží. Študenti na stredné a vysoké školy tiež podliehajú výberovému konaniu. Takto je to v rôznych odvetviach. Pre náš parlament to však neplatí! Prečo? Dokedy?

Výber poslancov do nášho parlamentu teda do NR SR však prebieha iným spôsobom. Kandidátku zostaví úzke vedenie politickej strany, alebo náhodného záujmového zoskupenia a obsadí ju ľuďmi podľa vlastného výberu a predpokladanej poslušnosti. Pri voľbách ľudia volia za poslancov kandidátov, ktorých nepoznajú a čo je ešte horšie ani nemôžu ich činnosť kontrolovať, prípadne neschopných odvolať. Volia teda hlavne vedenie príslušnej strany, alebo záujmového združenia, hlavne však volia nereálne sľuby. Výsledok potom vyzerá tak, ako je to už niekoľko desaťročí u nás. Zvady v parlamente, osočovanie, žiadna koncepcia rozvoja ekonomiky a iných oblastí, avšak veľa náhodilých a neodborných krokov, na ktoré doplácame všetci. Úpadok je viditeľný!

Prosperujúce štáty majú iný volebný systém. U nás je celé Slovensko jeden volebný obvod a výsledok toho vidíme. Úspešné štáty majú systém, že poslancov volia za jednotlivé regióny, tam ich ľudia poznajú, môžu ich činnosť kontrolovať a keď je treba ich aj odvolať. Čo by predstavili mnohí súčasní poslanci svojim voličom ak by mali odpovedať na otázku: „ Čo som pre národ a štát urobil?“ Ak chceme zmenu a evidentnú prosperitu, do funkcií musia prísť ľudia schopní a svojmu národu a štátu oddaní. Veľmi správne na tento nedostatok zareagovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). ZMOS žiada zmenu volebného systému. Tá je nutná čo najskôr a musí platiť už pre budúce voľby ak nemá doterajšia mizéria pokračovať. Zmena volebného systému na viacobvodový prinúti politické strany vyberať v príslušnom obvode najschopnejších a dôveryhodných kandidátov, lebo inak volebné hlasy ani od skalných voličov nemusia dostať. Tohto sa však boja, lebo by stratili mnoho zo svojho monopolu. Ľudia by volili schopných a nie sľubujúcu stranu. Tento systém aj zabezpečí, že do parlamentu vstúpia schopní a zodpovední poslanci. Tým sa dosiahne aj prosperita národa a štátu, lebo aj výber kandidátov na členov vlády bude iný. To však mnohým naháňa hrôzu a strach. Tento systém aj ukáže, že mnohé takzvané politické strany a záujmové zoskupenia sú zbytočné. Podporujme preto požiadavku ZMOS na zmenu volebného systému. Najlepšie vhodnou petíciou. 

Problémy je treba riešiť komplexne.

16.02.2022

Neúplne a nekomplexné riešenia problémov či už v oblasti technickej, ekonomickej, medicínskej a v iných dôležitých činnostiach často spôsobuje nepríjemnosti, ktoré musia byť následne riešené. Takto treba riešiť aj záležitosť, ktorá vznikla a v médiach je často na programe a to pomenovanie ulice po prezidentovi Slovenskej republiky Dr. Jozefovi Tisovi v severoslovenskej [...]

Na čo čakáme ?

28.01.2022

Kedy sa už konečne rozlúčime s komunistickou minulusťou a jej zásahmi do našej kultúry, našej národnej hrdosti a ďalších oblastí života národa? Mnohé národy to už dávno urobili a veľmi účinne! Ako príklad nám môžu slúžiť aj naši susedia. Znáčná časť našej národnej histórie sa odohrávala v Turčianskom Svätom Martine. Komunisti ho však premenovali na [...]

Aj u nás pršalo?

12.11.2021

Na 650. výročie smrti velkého talianskeho básnika Danteho vydalo vydavateľstvo TATRAN v r. 1971 reprezentačnú publikáciu DANTEHO TRUBADÚRI. Je v nej uverejnených 12 básní. Autormi úvodného slova a prebásnenia sú Jozef Felix a Viliam Turčány. Mňa mimoriadne zaujala báseň, ktorej autorom je PEIRE CARDENAL a má názov “Povesť”. Je tak výstižná aj po [...]

poland military base

USA majú v Poľsku prvú stálu základňu na východe: Sme tu, aby sme zostali

21.03.2023 20:29

Spojené štáty v utorok slávnostne začali prevádzku svojej prvej stálej vojenskej posádky v Poľsku a na východnom krídle NATO.

Dračí dub z Lozorna

Európskym stromom roka je poľský dub Fabrykant, druhý skončil slovenský Dračí dub z Lozorna

21.03.2023 19:46

Majestátny dub Fabrykant z poľského mesta Lodž zvíťazil s veľkým náskokom v ankete o Európsky strom roka. Druhý je slovenský Dračí dub.

Andrej Stančík

Slovensko vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika podľa Stančika nezaznela

21.03.2023 19:16

Päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska podstúpilo v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda, vo

Na Slovensku sú vojaci zo siedmych krajín NATO. Armáda simulovala aktiváciu Článku 5. Rusko je hrozba, vyhlásil Naď

21.03.2023 18:27

Rusko je hrozba, ale spojenci nás chránia, vyhlásil Naď na vojenskom cvičení Slovenský štít 2023.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 6125x
Priemerná čítanosť článkov: 1225x

Autor blogu

Kategórie