Založ si blog

Prečo je treba zmenu ?

Každý dobrý podnikateľ si na zodpovedné miesta vyberá vhodných, problematiky znalých a často aj koncepčne mysliacich zamestnancov. Od toho zavisí úspech jeho podniku a jeho ďalší rozvoj. Na zodpovedné funkcie aj v štátnej správe sa ľudia vyberajú formou predpísaných súťaží. Študenti na stredné a vysoké školy tiež podliehajú výberovému konaniu. Takto je to v rôznych odvetviach. Pre náš parlament to však neplatí! Prečo? Dokedy?

Výber poslancov do nášho parlamentu teda do NR SR však prebieha iným spôsobom. Kandidátku zostaví úzke vedenie politickej strany, alebo náhodného záujmového zoskupenia a obsadí ju ľuďmi podľa vlastného výberu a predpokladanej poslušnosti. Pri voľbách ľudia volia za poslancov kandidátov, ktorých nepoznajú a čo je ešte horšie ani nemôžu ich činnosť kontrolovať, prípadne neschopných odvolať. Volia teda hlavne vedenie príslušnej strany, alebo záujmového združenia, hlavne však volia nereálne sľuby. Výsledok potom vyzerá tak, ako je to už niekoľko desaťročí u nás. Zvady v parlamente, osočovanie, žiadna koncepcia rozvoja ekonomiky a iných oblastí, avšak veľa náhodilých a neodborných krokov, na ktoré doplácame všetci. Úpadok je viditeľný!

Prosperujúce štáty majú iný volebný systém. U nás je celé Slovensko jeden volebný obvod a výsledok toho vidíme. Úspešné štáty majú systém, že poslancov volia za jednotlivé regióny, tam ich ľudia poznajú, môžu ich činnosť kontrolovať a keď je treba ich aj odvolať. Čo by predstavili mnohí súčasní poslanci svojim voličom ak by mali odpovedať na otázku: „ Čo som pre národ a štát urobil?“ Ak chceme zmenu a evidentnú prosperitu, do funkcií musia prísť ľudia schopní a svojmu národu a štátu oddaní. Veľmi správne na tento nedostatok zareagovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). ZMOS žiada zmenu volebného systému. Tá je nutná čo najskôr a musí platiť už pre budúce voľby ak nemá doterajšia mizéria pokračovať. Zmena volebného systému na viacobvodový prinúti politické strany vyberať v príslušnom obvode najschopnejších a dôveryhodných kandidátov, lebo inak volebné hlasy ani od skalných voličov nemusia dostať. Tohto sa však boja, lebo by stratili mnoho zo svojho monopolu. Ľudia by volili schopných a nie sľubujúcu stranu. Tento systém aj zabezpečí, že do parlamentu vstúpia schopní a zodpovední poslanci. Tým sa dosiahne aj prosperita národa a štátu, lebo aj výber kandidátov na členov vlády bude iný. To však mnohým naháňa hrôzu a strach. Tento systém aj ukáže, že mnohé takzvané politické strany a záujmové zoskupenia sú zbytočné. Podporujme preto požiadavku ZMOS na zmenu volebného systému. Najlepšie vhodnou petíciou. 

Prečo takto?


03.02.2024

V priemyselných podnikoch, alebo aj ich väčších zoskupeniach sa občas stáva, že vplyvom rôznych problémov sa dostávajú pod tlak konkurencie a nasleduje úpadok, ktorý môže skončiť aj krachom. V takom prípade je bežným postupom, že sa vyhľadá krízový manažér, ktorý predstaví správnej rade po zodpovednej analýze svoj program, po jeho schválení odvolá [...]

Kedy sa uzná celá pravda?

24.07.2023

Nepoznám iný národ, ktorý by nebol hrdý na svoju históriu a svoj štát a toľko si nechal nepravdivo vykladať svoju históriu, ako sme my Slováci. Iné je nesúhlasiť s reprezentáciou, ktorá štát viedla, alebo vedie a iné je hrdosť mať vlastný štát. Množstvo neprávd pochádzajúce od našich bývalých spoluobčanov, ktorým naši predkovia pokorne slúžili, ich [...]

Čoho sa obávame?

16.06.2023

Vždy som potešený, keď sa dozviem, že príslušník, alebo príslušníčka nášho národa dosiahli úspech. Je to jedno, či ako jedntolivec, alebo skupina. Hlavne ma to zaujíma z oblasti vedy, techniky, ekonomiky, ale aj kultúry, športu a iných prospešných oblastí. Som rád, keď si môžem úspešných ľudí vypočuť v televízii, rozhlase, alebo aj si prečítať ich názory [...]

mestská polícia, Dudince

Najmenšie mesto na Slovensku žiada návrat policajtov. Primátor tvrdí, že bezpečnostná situácia sa „hrotila“

29.02.2024 00:00

Po viac ako štvrťstoročí sa najmenšie mesto na Slovensku vracia k zriadeniu mestskej polície.

interrupcia

Francúzski senátori podporili zakotvenie ústavného práva žien na interrupciu

28.02.2024 22:42

Právo na interrupciu vo Francúzsku stanovil zákon z roku 1975.

Peter Pellegrini

Pellegrini sa zhodol s Írmi, že je neprijateľné zrušiť v EÚ právo veta

28.02.2024 19:29

Pre Írsko je rovnako ako pre Slovensko neprijateľné, aby sa pri rozhodovaní v Európskej únii odoberalo členským krajinám právo veta.

sudca, kladivko, zákony

Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy trestného zákona. Lipšicovej špeciálnej prokuratúry by sa to týkať nemalo

28.02.2024 19:07, aktualizované: 23:05

Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Prezidentka Zuzana Čaputová ešte nemá rozhodnutie súdu, reagovať bude vo štvrtok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 14647x
Priemerná čítanosť článkov: 1627x

Autor blogu

Kategórie