Založ si blog

Prečo je treba zmenu ?

Každý dobrý podnikateľ si na zodpovedné miesta vyberá vhodných, problematiky znalých a často aj koncepčne mysliacich zamestnancov. Od toho zavisí úspech jeho podniku a jeho ďalší rozvoj. Na zodpovedné funkcie aj v štátnej správe sa ľudia vyberajú formou predpísaných súťaží. Študenti na stredné a vysoké školy tiež podliehajú výberovému konaniu. Takto je to v rôznych odvetviach. Pre náš parlament to však neplatí! Prečo? Dokedy?

Výber poslancov do nášho parlamentu teda do NR SR však prebieha iným spôsobom. Kandidátku zostaví úzke vedenie politickej strany, alebo náhodného záujmového zoskupenia a obsadí ju ľuďmi podľa vlastného výberu a predpokladanej poslušnosti. Pri voľbách ľudia volia za poslancov kandidátov, ktorých nepoznajú a čo je ešte horšie ani nemôžu ich činnosť kontrolovať, prípadne neschopných odvolať. Volia teda hlavne vedenie príslušnej strany, alebo záujmového združenia, hlavne však volia nereálne sľuby. Výsledok potom vyzerá tak, ako je to už niekoľko desaťročí u nás. Zvady v parlamente, osočovanie, žiadna koncepcia rozvoja ekonomiky a iných oblastí, avšak veľa náhodilých a neodborných krokov, na ktoré doplácame všetci. Úpadok je viditeľný!

Prosperujúce štáty majú iný volebný systém. U nás je celé Slovensko jeden volebný obvod a výsledok toho vidíme. Úspešné štáty majú systém, že poslancov volia za jednotlivé regióny, tam ich ľudia poznajú, môžu ich činnosť kontrolovať a keď je treba ich aj odvolať. Čo by predstavili mnohí súčasní poslanci svojim voličom ak by mali odpovedať na otázku: „ Čo som pre národ a štát urobil?“ Ak chceme zmenu a evidentnú prosperitu, do funkcií musia prísť ľudia schopní a svojmu národu a štátu oddaní. Veľmi správne na tento nedostatok zareagovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). ZMOS žiada zmenu volebného systému. Tá je nutná čo najskôr a musí platiť už pre budúce voľby ak nemá doterajšia mizéria pokračovať. Zmena volebného systému na viacobvodový prinúti politické strany vyberať v príslušnom obvode najschopnejších a dôveryhodných kandidátov, lebo inak volebné hlasy ani od skalných voličov nemusia dostať. Tohto sa však boja, lebo by stratili mnoho zo svojho monopolu. Ľudia by volili schopných a nie sľubujúcu stranu. Tento systém aj zabezpečí, že do parlamentu vstúpia schopní a zodpovední poslanci. Tým sa dosiahne aj prosperita národa a štátu, lebo aj výber kandidátov na členov vlády bude iný. To však mnohým naháňa hrôzu a strach. Tento systém aj ukáže, že mnohé takzvané politické strany a záujmové zoskupenia sú zbytočné. Podporujme preto požiadavku ZMOS na zmenu volebného systému. Najlepšie vhodnou petíciou. 

Problémy je treba riešiť komplexne.

16.02.2022

Neúplne a nekomplexné riešenia problémov či už v oblasti technickej, ekonomickej, medicínskej a v iných dôležitých činnostiach často spôsobuje nepríjemnosti, ktoré musia byť následne riešené. Takto treba riešiť aj záležitosť, ktorá vznikla a v médiach je často na programe a to pomenovanie ulice po prezidentovi Slovenskej republiky Dr. Jozefovi Tisovi v severoslovenskej [...]

Na čo čakáme ?

28.01.2022

Kedy sa už konečne rozlúčime s komunistickou minulusťou a jej zásahmi do našej kultúry, našej národnej hrdosti a ďalších oblastí života národa? Mnohé národy to už dávno urobili a veľmi účinne! Ako príklad nám môžu slúžiť aj naši susedia. Znáčná časť našej národnej histórie sa odohrávala v Turčianskom Svätom Martine. Komunisti ho však premenovali na [...]

Aj u nás pršalo?

12.11.2021

Na 650. výročie smrti velkého talianskeho básnika Danteho vydalo vydavateľstvo TATRAN v r. 1971 reprezentačnú publikáciu DANTEHO TRUBADÚRI. Je v nej uverejnených 12 básní. Autormi úvodného slova a prebásnenia sú Jozef Felix a Viliam Turčány. Mňa mimoriadne zaujala báseň, ktorej autorom je PEIRE CARDENAL a má názov “Povesť”. Je tak výstižná aj po [...]

počasie, sneh, cesta, vodič, záveje, zima

Pozor, sneh už úraduje. Donovaly a Šturec uzavreli pre veľké autá

09.12.2022 20:12

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzatvorené pre vozidlá nad desať metrov.

Vakcína / Covid / Koronavírus /

EÚ reptá, že musí odoberať priveľa vakcín proti covidu. Chce tlačiť na firmy

09.12.2022 19:45

Európska únia nakupuje vakcíny proti COVIDU-19, ktoré sa nikdy nevyužijú, a chce rokovať s ich výrobcami o prerušení zmluvných dodávok a znížení dopytu.

Pápež František / Zuzana Čaputová /

Čaputová chce s pápežom debatovať ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti

09.12.2022 19:05

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Vláda padne, rozpočet prejde a voľby budú už v septembri. Prečo je to najreálnejší vývoj?

09.12.2022 19:00

Omnoho viac ako hodnoty a postoj ku kvalite tejto vlády zrejme zavážia zákulisné dohody a nájdenie spôsobu ako z tejto šlamastiky von. Aby bol vlk sýty, aj koza celá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 5938x
Priemerná čítanosť článkov: 1188x

Autor blogu

Kategórie